Menu 16.08.2022 – 19.08.2022


Wtorek 16.08.2022

Zupa mleczna z makaronem, kanapeczka z chleba mieszanego i razowego z masłem, twarożkiem ze szczypiorkiem, herbata z cytryną, owoc (gluten, mleko)
Zupa koperkowa z ryżem (seler, gluten)
Kotlet drobiowy z serem żółtym, ziemniaki, surówka z białej kapusty (gluten, jaja, mleko)
Kompot
Jogurt owocowy, chałka z masłem (gluten, mleko, jaja)

Środa 17.08.2022

Kanapeczka z chleba mieszanego i razowego z masłem, wędliną, serkiem żółtym, ogórkiem, pomidorem, szczypiorkiem, kawa Anatol na mleku (gluten, mleko)
Zupa pieczarkowa (seler, gluten, mleko)
Gołąbki z sosem pomidorowym (gluten, mleko)
Kompot
Placuszki bananowe, kakao (gluten, mleko, jaja)

Czwartek 18.08.2022

Płatki owsiane na mleku, bułeczka z masłem, dżemem (gluten, mleko)
Żurek z jajkiem (seler, gluten, mleko, jaja)
Makaron penne z sosem szpinakowo-beszamelowym (gluten, mleko, jaja)
Kompot
Koktajl truskawkowo-bananowy, bułeczka z masłem (gluten, mleko, jaja)

Piątek 19.08.2022

Kanapeczka z chleba mieszanego i razowego z masłem, pastą z ciecierzycy, pomidorem, kakao naturalne na mleku, owoc (gluten, mleko)
Zupa jarzynowa (seler, gluten, mleko)
Naleśniki z serem z musem truskawkowym (gluten, jaja, mleko)
Kompot
Kanapeczka z chleba mieszanego i razowego z masłem, jajkiem gotowanym, serkiem żółtym, ogórkiem, szczypiorkiem, kawa Anatol na mleku (gluten, mleko, jaja)

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011, w nawiasach zostały podane alergeny powodujące alergie lub nietolerancje pokarmowe, które występują w produktach użytych do przygotowania posiłów.

Do przygotowania posiłków zostały użyte przyprawy: pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, oregano, bazylia, zioła prowansalskie, papryka słodka, pieprz ziołowy, kwasek cytrynowy, cukier waniliowy. Zgodnie z informacjami od producentów mogą one zawierać śladowe ilości: glutenu, mleka, jaj, soi, selera i gorczycy. Wszelkiego rodzaju wędliny zgodnie z informacjami od producentów mogą zawierać śladowe ilości: glutenu, jaj, soi, gorczycy, sezamu.

Informujemy jednocześnie, że w żywieniu dziecka nie powinno się ograniczać produktów alergizujących, chyba, że występuje wyraźne wskazanie lekarza.