Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze


            W naszej placówce dobro dziecka jest wartością nadrzędną. Standardy naszej pracy uwzględniają przestrzeganie warunków umożliwiających bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu: gwarantujemy dbałość o zdrowie dziecka, otaczanie go troską i uwagą, a także odpowiednio reagujemy  na jego potrzeby zapewniając mu  korzystanie z bezpiecznych pomocy dydaktycznych. Realizację tych wszystkich wartości  gwarantuje także specjalny sprzęt do resuscytacji, który umożliwia pomoc dziecku w sytuacji utraty przez niego przytomności i zatrzymaniu akcji serca.

            Co zatem zrobić, kiedy dziecko straciło przytomność i prawdopodobnie nastąpiło u niego zatrzymanie krążenia? Jak mamy zareagować? Odpowiedź jest jedna – przeprowadzić resuscytację za pomocą defibrylatora AED.

            AED (z języka angielskiego Automated External Defibrillator) to „zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny”, który jest skutecznym narzędziem udzielania pierwszej pomocy, nawet przez osobę niewyszkoloną w zakresie niesienia pierwszej pomocy.

            Mechanizm jego działania opiera się na rytmie serca zwanym „rytmem defibrylacji”[1], który pojawia się tuż po zatrzymaniu krążenia. Rytm ten „współgra” z impulsem elektrycznym, który dostarcza defibrylator AED i umożliwia wznowienie akcji serca, a tym samym dostarczenie tlenu do wszystkich komórek w organizmie.

            Każdy defibrylator AED posiada instrukcje opisującą zasadę jego użytkowania. Dodatkowo włączone urządzenie automatycznie informuje nas o czynnościach, które musimy wykonać w celu przeprowadzenia masażu serca.

            Elektrody podpięte do AED należy nakleić na odsłoniętą klatkę piersiową: pod prawym obojczykiem wzdłuż tułowia oraz pod lewą pachą wzdłuż tułowia. Następnie defibrylator dokonuje analizy rytmu, więc nie można dotykać ciała poszkodowanej osoby. Po analizie powinien pojawić się komunikat, że możemy zastosować wyładowanie elektryczne poprzez wciśnięcie przycisku „wstrząs”. Podczas tej czynności także nie możemy dotykać poszkodowanego. Kiedy przesyłanie impulsów elektrycznych zakończy się rozpoczynamy uciskanie klatki piersiowej.

            Połączenie ciała z defibrylatorem umożliwia ciągły monitoring pracy serca osoby, której udzielamy pierwszej pomocy, dlatego po jakimś czasie wykonywania przez nas uciśnięć klatki piersiowej może pojawić się komunikat o tym, że AED wykona kolejny „wstrząs elektryczny” (wtedy także musimy odsunąć się od poszkodowanej osoby). Czynności wykonywane są zatem rotacyjnie do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Bezpieczne użycie AED:

  1. Nie dotykaj poszkodowanego podczas analizy rytmu i defibrylacji.
  2. Nie naklejaj elektrod na mokrą klatkę piersiową.
  3. Nie naklejaj elektrod na plastry.
  4. Nie naklejaj elektrod nad rozrusznikiem serca – jeśli jest widoczny, naklej elektrodę około 10 cm poniżej.
  5. U mężczyzn z obficie owłosioną klatką piersiową przed naklejeniem elektrod może być konieczne usunięcie włosów (użyj sprzętu znajdującego się w zestawie AED).
previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

[1]Wytyczne resuscytacji 2015, red. Janusz Andres, Kraków 2015